10 tipů jak zvýšit finanční IQ vašich dětí
Předchozí článek3 věci, které vám stát tají? Procitnutí může hodně bolet. Obzvlášť pro OSVČ!
Další článek Spoření je mrtvé, spasí vás jedině investování!


Mluvte před dětmi o financích, řešte nákupy i případné finanční nedostatky. Dítě má vědět, že peníze se nerodí v bankomatu, ale rodiče na ně denně vydělávají. Společné rozhodování o větších investicích děti naučí nejen nad penězi přemýšlet, ale vnukne jim i schopnost nést zodpovědnost za svá rozhodnutí.
Po nástupu dětí do první třídy začněte s kapesným. Jeho útrata je čistě v kompetenci dítěte, veďte jej ale k tomu, že část peněz by se měla šetřit (motivujte ho třeba otázkou „Víš, jak to dělám já?“).
Částku kapesného vyplácejte pravidelně, aby s ní dítě mohlo počítat. Větším dětem plaťte po výplatě, pro ty mladší si částku na jednotlivé týdny dejte stranou. Snažte se výši kapesného stanovit tak, aby dítě dostávalo vždy o něco méně peněz, než by si přálo.
Mladším dětem vyplácejte částku v určený den v týdnu, starším již zařiďte bankovní účet a nastavte si trvalý příkaz – banka na rozdíl od vás nezapomene a děti se naučí zacházet s „virtuálními penězi“ i kreditní kartou.
Vyplácíte-li peníze na základě školních výsledků nebo domácích prací, nastavte celkovou částku tak, aby dítě pravidelně dostávalo nějaký fixní základ a pouze část byla závislá na dalších podmínkách. Dítě by se mělo s penězi učit zacházet, i když mu to ve škole zrovna nejde.
Se zavedením kapesného naučte dítě vést si jednoduchý přehled o výdajích a příjmech. Na prvním stupni postačí orientační seznam, starší děti už zvládnou „osobní účetnictví“ sofistikovaněji.
Motivujte děti ke spoření tím, že jim například doplatíte polovinu ceny za vytoužený předmět. Můžete jim také spočítat, jak dlouho budou šetřit podle konkrétní pravidelné částky a o kolik by se čekání zkrátilo, kdyby částku zvýšily.
Větším dětem vyplácejte částku včetně úhrady za obědy, telefon či jízdenky. Pro vás bude tato suma ve výsledku stále stejná, ale děti tento způsob naučí zodpovědnějšímu přístupu ke svým financím.
Prošvihne-li dítě svůj dostupný finanční limit, nedotujte ho, ale půjčte mu potřebný obnos s tím, že vám bude určitou částku pravidelně splácet. Výchovný efekt je obrovský.
Hrajte s dětmi hry o financích. Je to zábava a všichni si můžete bez ztráty kytičky vyzkoušet, jaké to je například zažít finanční krizi, když máte zainvestováno. Doporučujeme hry jako Finanční svoboda, karetní hra Naživo, kterou si můžete zdarma stáhnout a hrací karty vytisknout, stolní hra Oeconomia a také Monopoly. Určitě věnujte pozornost knihám od R. T. Kyiosaki a také jeho stolní hře CashFlow (dostupná i ve verzi pro děti).
spoluzakladatel a lektor libor.kovar@moralniporadenstvi.cz
Rád píšu na aktuální témata, o kterých se bavím se svými přáteli a s lidmi z finančnictví. Nejčastěji mě diskuse s někým přivede na téma článku. Bohužel mé poslání a má práce mi neumožňují psát denně a tak ze mě „vypadne“ tak jeden článek za měsíc, ale budu na tom dál pracovat. Slibuji.
Mým přáním je, aby vás mé články inspirovali k tomu, zjistit si víc informací.