5 kroků pro neprůstřelný investiční plán

Získáte přesný plán o 5 krocích, jak sestavit své investiční portfolio na míru, které přečká každou krizi.

Naučíme vás 100 % funkční systém, který používají finančníci na Wall Street a finanční instituce po celém světě, k vytváření bohatství.

Ukážeme vám tajemství Warrena Buffeta, díky kterému jeho investiční společnost Berkshire Hathaway, přináší investorům každý rok zhodnocení přesahující 20 % již více než 50 let.

 

V průběhu webináře odpovíme na otázky:

  • Jak fungují akcie, dluhopisy, zlato a ostatní investiční nástroje?
  • Jakou část svého příjmu a rezerv investovat?
  • Do čeho v dnešní době investovat a proč?
  • Jak vydělat v době kdy trhy padají?
  • Jak ochránit kapitál v každé krizi?
  • Kde získat ty nejlepší informace a jak se vzdělávat?

čtvrtek 28.5.2020

19:00

Po registraci vám na email zašleme instrukce a přístup k online vysílání. Všem registrovaným účastníkům zašleme odkaz pro shlédnutí záznamu, po skončení vysílání. Pokud se ale zúčastníte živého vysílání, budete se moci na konci vysílání zeptat na cokoliv a získáte další bonusy.

BONUSY POUZE V ŽIVÉM VYSÍLÁNÍ

Pouze pokud se zúčastníte živého vysílání, získáte na konci vysílání 2 bonusy.

e-knihu „Jak NEinvestovat“
přístup k webináři s názvem „Příležitosti 21. století“
Vaší registraci nebylo možné dokončit. Zkuste to znovu prosím.
Vaše registrace proběhla úspěšně.

Registrace na webinář

OTÁZKY A ODPOVĚDI

Určitě je to lepší než nedělat nic. Na druhou stranu záleží co od svých peněz a pravidelného investování očekáváte. Pracovníci v bance jsou vyškoleni zejména na to, co banka chce, aby prodávali. Nejsou zpravidla vyškoleni na to, jak funguje investování na finančních trzích, ani jak se staví globální diverzifikované portfolio a proč. Byznysem bank je půjčovat peníze, financovat podnikání a zprostředkovávat platební služby.

Na investování je zpravidla lepší, vybrat si instituci, která existuje za účelem správy prostředků. Tedy investiční společnost, která má přístup k investičním možnostem globálního trhu. Zároveň doporučujeme najít si zkušeného poradce, či investičního bankéře, který vám bud umět pomoci. Poznáte to snadno i v průběhu jednání. Profesionální poradce se zkušenostmi s investováním, se bude zajímat o váš celkový majetek, jaké investice už máte někde jinde, za jakým účelem peníze hodláte investovat, na vaše zkušenosti atd. a pomůže vám na základě vaší situace a zkušeností.

V bance zpravidla dostanete k vyplnění investiční dotazník a otázku do čeho byste chtěli investovat. Načež vám poradí to, co zrovna říkal manažer na poradě že musí prodávat, aby byly bodíky a výplata, za kterou se dá žít. Naštěstí to tak není všude a v případě privátního bankovnictví máte větší šanci narazit na odborníka, ale Paretův princip tu zase platí.

Pokud chcete mít jistotu, že o vaše peníze bude dobře postaráno, doporučujeme vám, najít si nezávislého poradce, ideálně s dobrým doporučením.

V posledních 10 letech, se změnila politika centrálních bank natolik, že je velmi pravděpodobné, že tu s námi extrémně nízké úrokové sazby zůstanou. Dá se proto očekávat, že sazby na konzervativních nástrojích, jako jsou spořící účty, termínované vklady a konzervativní dluhopisy, budou nadále zůstávat nízko. A je také dost dobře možné že záporné úroky, na vkladech, budou do budoucna cenou, za bezpečně uložené peníze. V těchto nástrojích totiž hodnota úspor nekolísá a je „pouze“ ovlivněna inflací.

Do budoucna bude tedy reálné, že hodnotu rezerv na konzervativních vkladech, nebude možné ochránit před inflací. Bude tedy stěžejní, držet si na konzervativních vkladech pouze „pohotovostní“, železnou rezervu, ve výši 6 násobku vašich měsíčních nákladů a zbytek investovat do globálního široce diverzifikovaného portfolia aktiv.

Proto je ale důležité znát vždy konkrétní cíl, k čemu budou peníze potřeba, jak dlouho mohou peníze pracovat, zda existuje šance, že budou potřeba dříve, jaké jiné investice již v portfoliu máte atd. Ideálně pokud se svěříte do péče profesionálního poradce, kterému budete ochotná takové informace sdělit, protože bez nich vám může rada spíše uškodit. Bez detailních informací o zázemí, možnostech a cílech, je investiční poradenství spíše házení nožem na terč na slepo, jenže se jedná o vaši budoucnost.

Pokud peníze budete nutně potřebovat a museli byste si např. brát úvěr, pak bude pravděpodobně rozumné prostředky vybrat. Pokud víte, že se bez těchto prostředků můžete obejít, pak by dávalo smysl nerealizovat ztrátu, ale počkat až se trhy vrátí na svá maxima z konce roku 2019. Cca v 50 % případů se po krizi nebo ekonomické recesi trhy vrátí na své původní hodnoty během 1,2 – 2 let. V některých, zejména těch horších případech, trval pokles trhů i 4 roky. Skutečně je tedy velmi  důležité, jak rychle budete prostředky v budoucnu potřebovat. A zda tedy má smysl tzv „vyčekat“, až se trhy vrátí na svá maxima, abyste místo ztráty realizovali zisk.

Za posledních 100 let se vždy trhy po krizi vrátily k růstu a kdo byl trpělivý, neprodělal. Doba poklesu trhů a „slev“ kvalitních aktiv, je naopak ideální k investování a k rozšíření portfolia o kvalitní a podhodnocená aktiva. Tím totiž ještě zvýšíte celkový výnos ve chvíli, kdy se trhy zase vrátí k růstu, a zároveň budete dříve „na svém“.

Vaše otázka je velm obecná, prototaké pouze obecná odpověď. Je také důležité co konkrétně máte za aktiva ve vašem portfoliu. Ideálně vám doporučujeme odbornou konzultaci s profesionálem, kterému můžete „ukázat karty“, se kterými hrajete. Pak můžete získat kvalifikovanou radu, jak se v této situaci chovat.

Vždy bude záležet co už ve svém portfoliu máte za investice a spořící produkty. Portfolio by mělo fungovat tak, abyste měli peníze vždy když je potřebujete a zároveň si z investičního majetku dokázali plnit dlouhodobé cíle a sny. Z profesionálního hlediska bychom doporučili investovat a odkládat tolik prostředků, kolik to jen možnosti dovolí. Vaše cíle a sny si totiž splníte dříve a během relativně krátké doby budete schopní vytvořit dostatek kapitálu, aby vás žádná krize nemohla zaskočit.

Pokud máte volné prostředky a víte do jakých nástrojů investovat, nic neskazíte pokud jednorázovou investici rozložíte na několik menších nvestic a zainvestujete v průběhu 1 – 2 let. Více než polovina ekonomických krizí a recesí, kdy akciové trhy klesají, trvá cca 1,5 – 2 roky. Pokud by to byl i tento případ, bylo by bezpečnější rozložit investici např. do 2 let. Buď můžete zvolit formu pravidelného investování např. každý měsíc či každý kvartál. Nebo můžete trhy sledovat a investovat vždy při dalším poklesu trhů. To však vyžaduje nějaké znalosti, zkušenosti a věnovat tomu čas.

Opět bychom doporučili konzultaci s nezávislým poradce, který s vámi může projít detailně vaši individuální situaci, možnosti a potřeby a nastavit s vámi plán a doporučení na míru. Také se můžete společně ujistit, že v tom co jste už udělal do dnes, postupujete správně, nebo zda by bylo na místě vaše investiční portfolio upravit a lépe přizpůsobit vašim potřebám, které se v čase vyvíjí a mění.

Pravidelné investovaní byste měli navyšovat pravidelně, obzvláště ve chvíli, kdy se vám zvýší váš měsíční příjem. Tedy těsně před tím, než se naučíte peníze navíc utratit. Pokud se podíváme na výši průměrného příjmu v Česku cca před deseti lety, pohyboval se někde okolo 24 tis. Kč měsíčně. Dnes se pohybuje nad hranicí 31 tis. Kč měsíčně. Ze svého příjmu bychom měli utrácet pouze 70 % a 30 % si nechat pro sebe a svou budoucnost. V takovém případě, byste jen na základě zvýšení příjmu, měli odkládat o 2 tis. Kč měsíčně více, pokud se budeme držet příkladu s průměrnou mzdou.

V zásadě jsou peníze které si odložíte, jediné peníze, které vám skutečně patří, proto byste na sebe neměli zapomínat, klást odkládání peněz sobě na první místo a teprve poté financovat běžnou spotřebu a náklady na bydlení. Robert T. Kyiosaki říká: „Rozdíl mezi bohatými a chudými je v tom, že chudí nejdříve peníze utrácí a investují to co jim zbude, a bohatí nejdříve peníze investují a utrácí jen to co jim zbude.“

V dobách jako dnes kdy trhy klesají je pravidelné investování jedna z nejlepších cest jak snížit investiční riziko a při poklesu trhu nakupovat za stále nižší a tedy výhodnější ceny. Pokud investujete na horizont alespoň 5 – 8 let, výrazně zvýšíte celkový průměrný výnos, pokud pravidelné investice navýšíte již dnes. Každopádně vám doporučujeme obrátit se na svého poradce, nebo si najít důvěryhodného, nezávislého profesionála a konzultovat s ním váš záměr více do detailů.

Určitě ano. I zde však jako např. u finančních poradců, nebo bankéřů, platí Paretův princip, že cca pouze 20 % z nich, vám poskytne službu na úrovni, kterou byste od privátního bankéře očekávali.

U privátního bankovnictví jsme se také setkali s radami typu „pro diverzifikaci, 10 % peněz investujte do jednorázově zaplacené pojistky“, kde budou peníze ležet. A psal o tom i magazín Forbes. Nelze samozřejmě říci, že je privátní bankovnictví špatná volba a určitě dostanete lepší službu než na standardní přepážce. Chceme pouze říci, že až na pár výjimek (cca zmiňovaných 20 %) se privátní bankovnictví u nás nedá srovnávat s tím co znamená pojem a kvalita služby privátního bankéře např. ve Švýcarsku, nebo v Německu.

Bankéř je často i v privátním sektoru v České republice motivován jinak a pokud se jeho rady v oblasti investování ukážou jako špatné, lidé dál budou chodit do banky. U nezávislého privátního poradce je to tak, že s ním přestanete spolupracovat a jeho motivace vzdělávat se a dosahovat lepších výsledků je proto vyšší. Navíc je často ohodnocen z objemu spravovaného majetku. Pokud roste majetek jeho klientů, roste i jeho vlastní příjem.

Pokud však hledáte privátního bankéře a služby privátního bankovnictví na úrovni např. zmiňovaného Švýcarska a dostupné v Česku, napište nám a dáme vám doporučení.

Určitě ano, obzvláště pro drobné a běžné investory, kteří nedisponují investičním kapitálem v řádu miliónů Kč. Jde hlavně o to, že s malým kapitálem, je velmi těžké a časově náročné dostat se ke správným informacím, abyste si mohli majetek v portfoliu tak efektivně spravovat sami. Dokládá to statistika, kdy při vlastním obchodování a správě majetku prodělává 80 % investorů na světě.

U vyšších investičních částek, se můžete dostat k individuální správě portfolia a např. spolupracovat s investičním poradce o složení portfolia. Pro většinu lidí jsou tak podílové fondy rozumnou variantou kde se o složení portfolia starají zkušení portfolio manažeři se zkušenostmi v řádu desítek let a přístupu k informacím, který není „běžným smrtelníkům“ přístupný.

Určitě vás, ale musíme upozornit, že v Česku můžete investovat do více než 8000 různých podílových fonů. Je zřejmé že ne všechny budou dlouhodobě dobrou volbou a i zde bude platit Paretův princip, že cca 20 % z nich stojí za to, do nich vložit své prostředky, u 80 % z nich se v očekávání spíše zklamete. Najdete tu však fondy, které mají historii přesahující 50 let a dlouhodobé nadstandardní výsledky. Dokonce najdete fond s historií téměř 100 let s průměrným zhodnocením přesahujícím 10 % ročně za celé období existence.

Je tedy důležité vědět, které fondy jsou kvalitní a mají dlouhodobý potenciál plnit očekávání a dosahovat očekávaných výsledků. S výběrem vám pomůže zkušený profesionál, nezávislý poradce, či privátní bankéř.

U dlouhodobých investic přesahujících 10-letý horizont, není nutné se držet při zdi a můžete si dovolit investovat větší část portfolia do akciového trhu – ideálně do globálního široce diverzifikovaného portfolia. Např. pomocí nějakého podílového fondu. Vždy je nutné vytvořit váš investiční profil a zjistit veškeré vaše zkušenosti, postoj k riziku, celkový investiční majetek, jeho složení atp. Jen na základě důsledné analýzy, je možné doporučit řešení, které bude dávat smysl a splní vaše očekávání.

Skupina nejbohatších lidí drží v akciích v průměru 20 – 70 % majetku, dle toho, zda je ekonomika ve fázi růstu nebo poklesu. Např. v roce 2019 drželi v akciích o téměř polovinu méně peněz, než před 3 lety. A cca 25 % majetku v hotovostních nástrojích (účty, depozita apod.), kde obvykle drží do 10 % celkového investičního majetku.

Pokud máte před sebou dlouhý investiční horizont, budete zbytečně snižovat celkový výnos vašeho portfolia, pokud nebudete držet akcie. Dlouhodobě totiž neexistuje výnosnější aktivum, které můžete vlastnit, než právě akcie. Za posledních 100 let, neexistuje období dlouhé 15 let, kdy byste na začátku jednorázově zainvestovali peníze a po 15 letech měli na účtu méně. Podíl akcií v portfoliu, byste měli snižovat postupně, jak se budete blížit době, kdy můžete peníze potřebovat. Také byste měli brát v potaz aktuální situaci na trzích a pokud máte delší časový horizont před sebou, můžete si dovolit v době jako je tato (kdy trhy výrazně klesají), zvýšit podíl akciové složky v portfoliu.

Rozhodně byste neměli podceňovat dlouhodobé investice a konzultovat řešení s odborníkem nebo nezávislým poradce. Přeci jen jde o vaše peníze a na dlouhodobém investičním horizontu, se může rozdíl v tom kolik peněz vás na konci bude čekat, pohybovat v řádu vyšších desítek procent.

Při práci s rozpočtem a příjmem, byste se měli řídit pravidlem 10 / 20 / 30 / 40, také nazývaným „rovnice bohatých“. Pokud budeme počítat průměrnou mzdu jako 31 tis. Kč hrubého, tedy cca 23.400 Kč čistého, měli byste příjem rozdělit následovně. 10 % – 2.340 Kč měsíčně odkládat na železnou rezervu a zajištění příjmů (pro případ dočasné nebo trvalé ztráty příjmu), 20 % – 4.680 Kč na svou budoucnost (na střednědobý a dlouhodobý investiční horizont), 30 % 7.020 Kč měsíčně na zajištění bydlení (včetně splátky hypotéky) a 40 % – 9.320 Kč měsíčně na pokrytí běžné spotřeby.  Pokud vám rovnice nevychází, vystavujete se riziku, že budete mít dříve nebo později finanční potíže, nebo budete muset využít úvěru.

Pokud vám rovnice bohatých nevychází, existují jen 2 cesty k řešení. Navýšit příjmy, nebo snížit výdaje.

Investice do kryptoměn nejsou ve své podstatě investice, ale spekulace. Je to sázka na to, že daný token (kryptoměna) bude mít v budoucnosti praktické využití v globální ekonomice. Každá doba nabízí unikátní příležitosti a BTC k unikátním příležitostem určitě patří, jinak by se nejen o BTC nezajímaly centrální banky a Wall Street. Vzhledem k tomu že se jedná o spekulace rozhodně doporučujeme využít pouze rizikový / spekulativní kapitál. Profesionální a bohatí investoři (dá se předpokládat že vědí co dělají), mají v rizikové / spekulativní části portfolia zpravidla 5 – 10 % celkového investičního majetku, u spekulativních investorů se může pohybovat až do výše 20 %. Jsou to ale zpravidla investoři , kteří jsou členové rady nebo v podobném oboru podnikají a mají lepší informace pro rozhodování.

U této nové technologie (blockchain), na které jsou  kryptoměnové tokeny postaveny, je jisté jen jedno – tato technologie už tu s nám zůstane dlouhou dobu a má už dnes praktické využití v ekonomice. Např. většina centrálních bank již dnes testuje využití technologie blockchain pro mezibankovní převody prostředků mezi sebou. Avšak podobně jako  s internetem v 90 letech, je velice pravděpodobné že tokeny i technologie bude vypadat jinak než jak ji známe dnes.

Chytřejší způsob jak se „svézt“ na kryptoměnové mánii, je vsadit na schopnosti podnikatelů kteří již v minulosti prokázali úspěch, a nakupovat akcie společností, které vyvíjí řešení na technologii blockchain, které budou reálně pomáhat firmám uspořit např. transakční náklady, nebo náklady na sledování a správu logistiky.

Stále se ale bavíme o vysoce rizkových spekulacích a měli byste proto používat pouze kapitál, který si můžete dovolit ztratit.